Objavljeno: 20 Jul 2008 21:41 Naslov sporočila:
Priznam, da do sedaj tega nisem vedela.
Tukaj pa je odgovor na tvoje vprašanje:
Pred 5000 leti so mačke udomačili in sprejeli v egipčanska gospodinjstva. Bile so cenjeni in razvajeni hišni ljubljenčki in zelo dragocene. Ubijale so podgane, miši in kače ter jim preprečevale, da bi ogrožale skladišča in farme.
Izvor domače mačke, rodovniške ali ne, je deloma še zavit v skrivnost, ni pa sporno, da so Egipčani častili mačke, prepovedali njihov izvoz iz Egipta ter ustanovili templje, kjer so jih častili.
Okoli 1500 pr.n.št. so mačke v Egiptu postale svete. Mačke so si v starem Egiptu pridobile visok družbeni status zaradi svoje sposobnosti varovanja skladišč žita, požetega v porečju Nila. Številne freske pričajo, da so Egipčani uporabljali mačke tudi pri lovu.
Bast ali Bastet je bila boginja, zaščitnica mačk v starem Egiptu. Krasili so jih z zlatim nakitom. Središče čaščenja boginje Bastet je bil Bubastis. Bastet predstavlja sončno boginjo in toplo, življenjske podarjajočo energijo sonca. To je boginja ognja, rojstva in rodovitnosti, užitka, sreče, plesa, zaščiti proti bolezni in zlim duhovom, intuicije, zdravilstva in poroke. Njen kult se pojavlja že zelo zgodaj, njej v čast so prirejali praznovanja. Občudovali so jo zaradi gibčnosti in moči.
Bast je branila boga Ra-ja pred kačo Apep.
Bastet se upodablja kot ženska z glavo udomačene mačke, pogosto z glasbenim instrumentom sistrumom.
Vsi Egipčani, plemeniti in navadni ljudje, so lahko imeli mačko, vendar je bila ta razglašena za last faraona. Ta zakon je bil proglašen iz praktičnih razlogov - faraon ni mogel skrbeti za vsako mačko, zato je dovolil navadnim ljudem, da jim ponudijo zatočišče in skrbijo zanje. V zameno za to prijaznost je faraon omogočil ljudem davčno olajšavo, saj
so mačke lahko prijavljali kot člane družine, podobno kot ljudi, za katere so skrbeli. Ljudje so verjeli, da imajo mačke neposredni vpliv na njihovo življenje in dogodke v njem: poroko, zdravje, pomembne odločitve.
Ko je mačka umrla, so vsi v gospodinjstvu žalovali po zapletenih ritualih. Vsi člani družine so si obrili obrvi, kar je bil znak, da je preminula družinska mačka.
Morda so obrvi simbolizirale mačje krzno, ali pa je polmesečasta oblika obrvi spominjala tudi na mesec, ki je bil povezan z mačkami. Mačje truplo so najprej odnesli k duhovniku, ki je truplo pazljivo pregledal, da bi ugotovil morebitni (ne)naravni vzrok smrti. Ker so bile vse mačke last faraona, je bila namerna ali nenamerna usmrtitev mačke, celo po nesreči, zločin, ki se je kaznoval s smrtjo storilca ali vpletenega.
Če je hišo zajel ogenj, so najprej rešili mačke.
Egipčani so svoje mačke mumificirali. Duhovnik je imel s tem postopkom nalogo izročiti in posvetiti mačko boginji Bastet. Sodobne preiskave nekaterih mumij so dokazale tudi pokvarjenost duhovnikov, ki so kljub prepovedim očitno včasih tudi pobijali mačke, da so iz njih napravili mumijo in s tem zaslužili, saj so jih ljudje kupovali za naklonjenost boginje Bastet. Vendar pa je bila zagrožena kazen za to početje, če te je kdo zalotil, smrt. Nekatere mačje mumije so imele na obrazu tanko zlato prevleko, ki so jo verjetno naročile imenitnejše družine. Na pokopališču v Egiptu so našli so okoli 300.000 mačjih mumij.
Ko so Egipt prevzeli Rimljani, je bilo s prepovedjo izvoza mačk iz Egipta konec. Rimljani so odkrili, da je evropsko podnebje zelo ugodno za gojenje žita, ki so ga potrebovali za hrano svoje vojske in gotovo so za stražarje tega žita uporabili tudi mačke iz Egipta.
Evo, skrivnost je razrešena
. Upam, da sem bila v pomoč.
Vir: Aby
_________________
بتي