Objavljeno: 28 Jan 2008 09:06 Naslov sporočila:
ŠE MALO SPLOŠNIH INFO:
V Egiptu je nepisano pravilo pustiti napitnino. Pričakujejo jo nosači prtljage, vozniki, receptorji, sobarice, torej vsakdo, ki ima "opravka" z vami. Napitnina se plača za opravljeno uslugo poleg cene storitve. Načeloma bi morali nekaj malega denarja dati vsakomur, ki opravi neko storitev za nas. Napitnina v določenih poklicih predstavlja pomemben delež dohodka, saj so plače zelo nizke.
To je pravi raj za nakupovanje raznih eksotičnih predmetov – zlata in srebra ter bakreni nakit, začimb, papirusov, parfumov, alabastra in tradicionega bombažnega tekstila…
Iz Ljubljane traja let do Kaira okrog 3 ure in pol, do Sharm El Sheika in Hurgade pa okrog 4 ure.
Egiptovski funt (1 EGP =100 piastrov). Denar lahko menjate v bankah, menjalnicah in hotelskih recepcijah. Priporočena je menjava ameriških dolarjev ali eurov. Vnos tuje valute ni omejen, iznos egiptovskih funtov pa je omejen na 20 EGP. V trgovinah in večini hotelov je mogoče plačevati tudi z mednarodnimi kreditnimi karticami, vendar je v Egiptu gotovina zakon. Dostikrat bankomati ne delujejo. Denar lahko zamenjate v bankah, menjalnicah, bankah v hotelih 4 in 5*, v hotelih 2 in 3* pa na recepciji.
Potni list veljaven še najmanj 6 mesecev od začetka potovanja ter Vizum. Egiptovski vizum za slovenske državljane lahko pridobite na egiptovskem veleposlaništvu na Dunaju, lahko pa vam ga priskrbijo tudi turistične agencije, ki organizirajo potovanja po Egiptu (potrebujete le fotokopijo potnega lista).
Jezik je Arabski. V turističnih središčih se lahko sporazumevate predvsem v angleškem, ponekod tudi francoskem, nemškem, italijanskem jeziku ter po novem tudi ruskem.
Električna napetost: 220 V, v večini hotelov električni pretvorniki niso potrebni.
Časovna razlika:Srednjeevropski čas + 1 ura.
Bolnišnice in lekarne so v vseh turističnih središčih. Slovenija z Egiptom nima podpisane konvencije o zdravstvenem zavarovanju, zato je potrebno zdravstvene storitve plačati na kraju samem oziroma si priskrbeti Zdravstveno zavarovanje z asistenco v tujini - Coriss. Če so težave hujše, je seveda potrebno obiskati zdravnika. Če pa so težave blažje, si pomagate sami, oziroma se posvetujete z osebjem v hotelu, ki ima izkušnje s težavami gostov. Ni kakšnih posebnih bolezni ali nevarnosti. Za preventivo vzemite tablete proti driski, antibiotike-splošne, whisky...
Običajna turistična potovanja po Egiptu krasijo množične prebavne motnje in mnogi imate glede tega veliko pomislekov ali strahov. Največ prebavnih motenj in zastrupitev s hrano se zgodi na luksuznih parnikih, ki križarijo po Nilu. Hrana tam ni sveža, masovna proizvodnja vsebuje večje možnosti okužbe.
Prebavne motnje tipične za te države, se ne pokažejo v obliki zastrupitve, temveč bolj prilagoditvene driske. S potovanjem namreč menjamo ustaljen življenjski ritem in način, tu je veliko več doživljanja, stikov z naravo in gibanje na prostem, prihaja do temperaturnih sprememb itd. Vse to je neke vrste izziv za organizem in če se vaš organizem nahaja v šibkem stanju, malo zaniha. Rezutat je t.i. prilagoditvena driska, ki traja 1-3 dni in mine tako ali drugače. Običajno brez posebnih težav.
Načeloma je v mnogih predelih pitna, vendar je naš organizem ni vajen. V večini pa ni, zato je bolje, da za pitje uporabljate ustekleničeno vodo, ki jo lahko kupite v hotelih in številnih trgovinah. Pred nakupom se prepričajte, ali je zamašek dobro zaprt. V boljših hotelih ustekleničeno vodo dobite všteto v ceni vašega aranžmaja.
Potovanje v Egipt je najprimernejše v spomladanskem in jesenskem času, ko so temperature najbolj ugodne. V puščavi so velike razlike med dnevnimi in nočnimi temperaturami. Paziti je potrebno na močno sonce. Podnebje je suho, praktično brez padavin. Poleti je v Egiptu vsekakor zelo vroče, še posebej na jugu, ob dolini Nila, kjer lahko temperature dosežejo tudi do 50 C in tudi več v puščavi. Ob morju temperature niso tako visoke, pa tudi voda za osvežitev je v bližini. Vendar je vročina suha, zato ni soparno, seveda pa je potrebna ustrezna zaščita (pokrivalo, zaščitna krema, dovolj vode).
Fotografiranje: S seboj vzemite dovolj filmov za fotoaparat oziroma dovolj veliko kartico za digitalne fotoaparate, saj bo obilico možnosti za fotografiranje. Na nekaterih krajih je fotografiranje ali snemanje z video kamero prepovedano ali pa je za to potrebno plačati takso. O tem vas bo sproti obvestil vodnik na potovanju. Ob vstopu v Egipt je priporočljivo prijaviti video kamere.
V Egiptu je ogromno taksijev. Nahajajo se pred hoteli, postajami, letališči, ustavite pa jih lahko tudi na ulici.
Najpomembnejše razdalje:
- Asuan – Abu Simbel 3 ure v eno smer
- Asuan – Luxor 3-4 ure
- Luxor – Hurgada 4 ure
- Hurgada – Kairo 6-7 ur
- Dahab – Kairo 7-8 ur
Lep pozdravček